Στην κορυφή με Πολέτο… Εργοτέλης – Λεβαδειακός 0-1

Με γκολ του Πολέτο δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Λεβαδειακός έφυγε νικητής από το Παγκρήτιο Στάδιο κερδίζοντας 1-0 τον Εργοτέλη πετυχαίνοντας έτσι την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα ενώ διατηρήθηκε παράλληλα μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “πράσινοι” ήταν κατά πολύ ανώτεροι ειδικά στο β’ ημίχρονο όπου επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους έχοντας τον έλεγχο και την πρωτοβουλία σε όλο το β’ 45λεπτο. Μάλιστα εκτός από το γκολ έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ ενώ δεν τους δόθηκε και καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Συμελίδη.

Φάσεις & Γκολ

7* Ο Κούατενγκ απειλεί από το σημείο του πέναλτι. Καλό σουτ, όμως σε ετοιμότητα ο Γκέκας αποκρούει.

11* Φάουλ απ’ τον Μπουτσάκη στο 11΄ η μπάλα βρίσκει σε σώματα αμυντικών και απομακρύνεται με τον Kβάτενγκ στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ.

45* Μεγάλη φάση για τον Λεβαδειακό. Έγινε λάθος από τον Μπάτζιο, ο Ενομό έβγαλε τη σέντρα με τον Νίλι να εκτελεί με μονοκόμματο σουτ από τα δεξιά της περιοχής και τον Κατσιμήτρο να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

50* Κεφαλιά από τον Νίλι Πεντρόμο αλλά η μπάλα περνάει μόλις άουτ.

55* Ο  Γκάμαρης “κλείνει” τα μάτια σε καθαρό πέναλτι. Ο Συμελίδης ανατρέπεται μέσα στην περιοχή αλλά ο Αθηναίος ρέφερι αν και κοντά στη φάση δεν δίνει το καταφανέστατο πέναλτι.

78* Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Τζιώρας με ατομική προσπάθεια και κοντινό πλασέ θα προσπαθήσει να νικήσει τον Κατσιμήτρο που θα αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

80* Γκολ για τον Λεβαδειακό. Λάθος από τους αμυντικούς του Εργοτέλη, ο Πολέτο, έπειτα από μπαλιά του Συμελίδη από τα αριστερά, βρέθηκε μόνος στην περιοχή των γηπεδούχων έπειτα από πάσα από τα αριστερά και με σουτ στην κίνηση ”εκτέλεσε”  τον Κατσιμήτρο κάνοντας το 0-1.

92* Σέντρα του Κατσούρι από τα δεξιά σουτ στην κίνηση από τον Μανουσάκη αποκρούει εντυπωσιακά ο Γκέκας και στη συνέχεια ο Αλεξάκης σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Σταυρόγλου, Τσοκαλίδης (Αθηνών)

4ος: Κουκουράκης (Χανίων)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (75* Αλεξάκης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέϊος (60* Άμπι), Τσέλιος, Μπουτσάκης (75* Ποζατζίδης), Kacurri, Κωστανάσιος (54* Μποτέ), , Kwateng (54*Κόνραντ), Μανουσάκης

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Mejia, Kone (60* Νίκας), Polleto (88* λ.τ. Θεοχάρης), Nilli Perdomo, Nnomo (67* Τζιώρας), Μαρίνος (46* Συμελίδης)